Portakallı Lezzetler Yarışması

 

Portakallı Lezzetler Yarışması

Türkiye’de özellikle büyük çoğunluğu Adana ve çevresinde yetiştirilen narenciye ürünlerinden Limon, Portakal, Mandalina, Turunç, Greyfurt gibi ürünler meyve olarak tüketildiği gibi Adana yemeklerinde de kullanılmaktadır. Adana yemeklerinde kullanılan bu ürünler bazen yemeğin içinde, bazen suyu sıkılarak bazen kabukları kullanılarak çok değişik şekillerde kullanılmaktadır.
Türkiye’nin ilk ve tek karnavalı olan “ Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı”nda Adana’mızın en önemli tarım ürünlerinden olan narenciyemizi lezzetle buluşturmak amacıyla “Portakallı Lezzetler Yarışması” da düzenlenmektedir. İlk olarak 2018 yılında Tayyar Zaimoğlu tarafından organize edilerek yapılan ve her yıl devam eden Portakallı Lezzetler yarışması Adana Ticaret Odası, ÇUKTOB, Park Zirve Zaimoğlu, Onbaşılar Kebap ve Sheraton Otelinin sponsorluğunda düzenlenecektir.
Yarışma SOĞUK YEMEKLER, SICAK YEMEKLER, PASTA, TATLI, olmak üzere beş kategoride yapılmaktadır. Beş kategoride gerçekleştirilen yarışmada katılan her yarışmacıya birer “MADALYA ve KATILIM BELGESİ” verilmekte olup, 1.ci, 2.ci ve 3.cü derecelere giren yarışmacılara ayrıca “ÖZEL PLAKET” verilmektedir.
Yarışmanın adı “Portakallı Lezzetler Yarışması” olup her yarışmacı yaptığı ürünlerde Narenciye ürünlerinden (Portakal, Limon, Turunç, Mandalina, Greyfurt, Ağaç Kavunu, Kumkuat, Kanlı Portakal, Tatlı Limon v.b.) en az birisini kullanmaktadır.
Ülkemizin ünlü Gazeteci, Gurme, Şef ve Kanaat Önderlerinden oluşan Juri üyelerinin her yemeği Sunumu ve Görünüşü, Lezzeti, Orijinalliği, Kokusu ve Kıvamı, Adı ve Reçeteye Uygunluğu gibi özellikleri dikkate alarak 100 puan üzerinden değerlendirmektedir. Yarışma sonuçları aynı gün ve saatte yarışmadan hemen sonra açıklanmakta ve ödül töreni yapılmaktadır.
Her kategoriden 20 yarışmacı olmak üzere toplam 100 yarışmacı katılmaktadır. Tüm yarışmacıların hazırladığı yemekler büyük bir sahne üzerine kurulan masada yarışma amacıyla katılan kişilerinde görmesi ve lezzet sofrası oluşturulması amacıyla da sergilenmektedir.
Yarışmanın yapılacağı alanda il protokolü ve karnaval için Adana’ya gelen VIP misafirlerimizin gezmesi ve tadım yapması için ayrıca 15 ayrı işletme tarafından lezzet standları oluşturulmakta ve burada yine içinde mutlaka narenciye ürünlerinden en az birisinin kullanıldığı ürünler ikram edilmektedir.

Adana tabii ki sadece kebaptan ibaret değildir; Yüksük çorbasından Dul Avrat çorbasına, Analı kızlısından İçli Köftesine, Sıkmasından Tahinli Lahana sarmasına, Sarımsaklı köftesinden Patlıcan Güvecine, Halka tatlısından Karakuş’una, bici bicisinden Kaynar’ına yüzlerce çeşit yemeği vardır.

Adana mutfağımıza ve yemeklerimize de dikkat çekmek amacıyla da düzenlenen Portakallı Lezzetler Yarışmalarında Adana’mızın en önemli tarım ürünlerinden olan narenciye ürünlerini de kullanarak Portakallı Adana kebap, Tarhanalı Portakallı Köfte, Turunç soslu Analı Kızlı, Portakallı Mercimek Köfte, Portakal Çorbası, Portakallı Ispanaklı Börek, Portakallı sarımsaklı köfte, Ağaç Kavunu Tatlısı, Turunç Tatlısı, Limonlu Cheesecake, Turunçlu Mamül, Turunç içinde Şalgam Suyu, Turunçlu Sorbe, Portakallı Taş kadayıf, Turunçlu içli köfte gibi yüzlerce yiyecek – içecek yarıştı.
Portakallı Lezzetler Yarışması Komisyonu şu isimlerden oluşuyor, Tayyar ZAİMOĞLU, Abdurrahman TOPRAK, Can Akşit, Fatma ÇIKLA, Derviş Göçmen, Tülin ERDEMIŞIK, Ender ŞİRE, Kamer KIRAÇ, Nurşen AKSOY, Ece Edil AKMAN, Çetin SONGÜRER, Koray TÜRK, İbrahim YALÇIN, Pırıl Bilici, Tacim BÜYÜKTAŞ, Barış Topal.