Portakal Çiçeği Karnavalı

 

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı

2013 yılından beri Adana’da her yıl portakal ağaçlarının çiçek açtığı nisan ayının ilk haftasında düzenlenen “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olarak kutlanmaktadır. Nisan ayında tüm Adana cadde ve sokaklarındaki narenciye ağaçlarının çiçek açmasıyla Adana’ya gelenlere her tarafın parfüm gibi kokmasının büyülü bir ortamını sunmaktadır.

Yurtiçi ve yurt dışından yüzbinlerce kişinin Adana’ya gelerek katılım sağladığı Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı rengarenk kostümler, kıyafetler ve araçların katıldığı muhteşem büyük bir kortej yürüyüşüyle başlamaktadır. Organizasyon ve etkinliklerin yoğun olduğu genelde bir haftalık Karnaval boyunca tüm Adana sokaklarında ve açık-kapalı alanlarında sergiler, konserler, spor müsabakaları, bando gösterileri dışında kostümünden Portakallı Lezzetlerine kadar çok sayıda yarışmalar, özel at koşusundan motorsiklet  gösterilerine kadar yüzlerce etkinlik yapılmaktadır.

Herkesin doyasıya özgürce ve rahat bir şekilde eğlenebildiği karnaval süresince çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklerde yapılmaktadır. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı nedeniyle Adana’ya gelenlerin Adana’nın eşssiz lezeetlerinden Adana Kebabını, Ciğerini, Lahmacununu, İçli Köftesini, Bici Bici’sini, Halka tatlısını, Şalgam Suyunu gibi onlarca lezzetini tadarken Adananın zengin tarihi ve kültürünü de göreceği mekanları da ziyaret ekmektedirler.

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı  hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız:

www.nisandaadanada.com

 
 
01
1
02
2
 
 
3
4
5
6
 
 
07
7
 
 
013
012
08
014
 
 
IMG_E6788