3 A Lezzet Bölgesi

 

3A Lezzet Bölgesi

  “ 3A LEZZET BÖLGESİ “ ADANA – ANTEP – ANTAKYA  “DOĞU AKDENİZ LEZZET BÖLGESİ” ADANA – MERSİN - HATAY - GAZİANTEP  
  “ 3A LEZZET BÖLGESİ “ ADANA – ANTEP – ANTAKYA  “DOĞU AKDENİZ LEZZET BÖLGESİ” ADANA – MERSİN - HATAY - GAZİANTEP  

Akdeniz’e kıyısı olan İtalya, İspanya ve Fransa gibi ülkelerde yaygın olan “Gastronomi turları” son yıllarda Türkiye’de de hızla yaygınlaşıyor. Özellikle “lezzetli bir tatil” seçeneği arayanların yoğun ilgi gösterdiği bu turlarda zengin mutfağa sahip bölgeler ise ön plana çıkıyor.

Ülkemiz Gastronomisine yeni bir proje ile çıktığımız ve bölgemizdeki üç önemli şehrimizin adlarıyla hareket ettiğimizde Adana-Antep-Antakya “3A Lezzet Bölgesi” diye adlandıracağımız bir Gastronomi Destinasyonu oluşturmaya çalışıyoruz.

Bir yerin turizmde cazip olabilmesi için gastronomide de iyi olması gerekir, bizim bölgemizde gerek Adana, gerek Gaziantep gerekse Antakya(Hatay) ve Mersin mutfaklarımız gastronomik açıdan oldukça zengin illerimizdir. Bugün Perşembe-Pazar, Cuma-Pazar gastronomi turları olarak planlamalar yapıyoruz. İlk etapta İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den gibi ülkemizin değişik şehirlerinden direk uçaklarla örneğin önce  Hatay’a gelip bir gece kalıp Antakya mutfağının lezzetleriyle buluşup, ertesi gün Gaziantep’e geçip orada ki zengin mutfağı keşfedebilir ve üçüncü gün Adana’ya gelip Adana mutfağının ve Adana Kebabının lezzetini tadıp Adana’dan uçakla dönebilir veya Adana’ya gelip buradaki lezzetleri tadıp buradan Hatay’a veya Gaziantep’e geçip orada kalıp lezzetleri tadıp direk Gaziantep’ten veya Hatay’dan dönüş yapabilir şekilde buna benzer çeşitli  programlar oluşturuyoruz.

Bu kadar zengin bir yemek kültürü olan bu bölge doğal olarak insanların da dikkatini çekiyor. Bizler de bu tarz turlarla Adana, Mersin, Hatay ve Gaziantep’i bir arada bölgesel olarak düşünüyoruz. Şu an sadece yemeklerin tadına bakmak ve asıl yapıldığı yerde yemek için binlerce kişi bölgemizdeki bu şehirlerimize geliyor ve gelen kişilere Adana, Mersin, Hatay ve Gaziantep mutfağı en ince ayrıntısına kadar gösteriliyor. Örneğin Adana’ya gelen bir kişiye Adana Kebabını tattırmakla kalmıyor istenildiğinde kebap atölyesinde kebap yapımını da uygulamalı olarak yaptırıyoruz, bizim amacımız gastronomi turizminde daha fazla pay alabilmek için bölgesel pazarlama çalışması yapmak.

Her üç ilimizin de Gastronomi ve mutfak zenginliği konusunda son derece başarılı olması, her üç ilimizde de havalimanının olması ve her üç ilimizin de bir biriyle karayoluyla sadece iki saat mesafede bulunması bizler için bir şans. Artık ülkemizin en önemli lezzet bölgesi, gastronomi destinasyonu ve adına “3A Lezzet Bölgesi” diyeceğimiz bir tur güzergahı oluşturuyoruz. Bu turlara çevre illerimizden bireysel olarak  karayoluyla da katılabileceği gibi tur şirketleri veya kendilerinin bireysel olarak uçakla program oluşturabileceği alternatifli lezzet ve turistik gezi güzergahlarını oluşturmaya çalışıyoruz, bölgemiz turizmi ve ekonomisi için iyi bir trend olan “Gastronomi Turizmi”yle de öne çıkacağına inanıyoruz. Gezinin Adana bölümünde bölgemiz mutfağında öne çıkan Tarsus ve Mersin’in de bu tur programlarına dahil ettiğimiz bölgemiz gerek tarihi, turistik değerleriyle gerekse Gastronomik değerleriyle çok daha iyi konuma gelmeyi hak etmektedir.